Przejdź do treści

Liliana Lewińska podwójną Mistrzynią Świata Juniorek w gimnastyce artystycznej

Niespełna 15-latka, Liliana Lewińska z dwoma złotymi medalami podczas Mistrzostw Świata Juniorek w gimnastyce artystycznej rozgrywanych w rumuńskim Cluj-Napoca. To pierwsze medale na takiej imprezie dla Polski w historii.

W rozgrywanych niedzielnych finałach Liliana Lewińska wystartowała w trzech konkurencjach. Rozpoczęła od układu z piłką, który wykonała bardzo dobrze uzyskując najwyższą ocenę z artyzmu w stawce i jedną z najwyższych z wykonania. To dało 4 miejsce. Mistrzynią Świata Juniorek w układzie z piłką została Bułgarka Elvira Krasnonaeva, przed Niemką Ladą Pusch i Israelką Reginą Polishchuk.

Na najlepsze starty 15-letniej wrocławianki musieliśmy czekać do kolejnych układów. Trenowana przez swoją mamę olimpijkę Krystynę Leśkiewicz-Lewińską, kadrowiczka mistrzowsko wykonała układ z maczugami i sięgnęła po pierwsze złoto i tytuł Mistrzyni Świata Juniorek w gimnastyce artystycznej. Uzyskała znakomitą notę. Najwyższą nie tylko w artyźmie, ale i też w trudności. Srebrny medal wywalczyła Taisia Onofriichuk (UKR), a brązowy Rin Keys (USA). Po krótkiej przerwie Liliana Lewińska jako ostatnia ze stawki wyszła na planszę by powalczyć o drugi medal w układzie ze wstążką. Pokonała Nikol Todorovą(BUL) i Mishel Nestorovą (UZB) i sięgnęła złoty medal i Mistrzostwo Świata Juniorek w układzie ze wstążką. Najwyższe oceny ze stawki ponownie otrzymała za artyzm i wykonanie. Jako jedyna zdobyła 2 indywidualne medale i to z najcenniejsze podczas całych Mistrzostw Świata Juniorek w gimnastyce artystycznej.

Liliana Lewińska choć ma dopiero niespełna 15 lat (urodziny ma dopiero w listopadzie), 2/3 życia spędziła na sali gimnastycznej. Jej marzeniem jest reprezentować Polskę na Igrzyskach Olimpijskich. Zdobywając dwa tytuły mistrzowskie udowodniła, że jest coraz bliżej spełnienia tego marzenia. W 2024 roku czekają ją pierwsze starty międzynarodowe w kategorii seniorek. Liliana Lewińska poza wyjazdami kadry narodowej organizowanymi przez Polski Związek Gimnastyczny, na co dzień trenuje we Wrocławiu i w Trzebnicy w jednym z najlepszych klubów gimnastyki artystycznej w Polsce, UKS „Kopernik” Wrocław, gdzie dziewczynki już od 4 roku życia mogą obserwować i uczyć się od najlepszych zawodniczek w Polsce i na świecie.

Skip to content